Bir Sonraki


Sakın Şeytan Sizi Allah ile Aldatmasın! Şeytan ve Nefsin Tuzakları

21 kez izlendi
Aylin Diyar
19
Yayınlandı 20 Mar 2019 / İçinde Kişiler ve Bloglar

Sakın şeytan sizi Allah ile aldatmasın. Şeytan insanı en çok istedikleriyle çağırır, bal tuzakları kurar. Zehri altın tas içinde sunar. Tekkede de olsan, Mekke’de de olsan şeytan boş durmaz. Tekkedekini tekkede, Mekke’dekini Mekke’de bulur. O vazifesini yapar. Peki şeytan vazifesini yapar diye, biz vazifemizden gerimi duracağız? Biz geri durdukça, bil ki o başka bir yerden saldıracak. Biz orayı da kapatırsak, şeytan başka bir gedik açacak. Bal tuzakları kuracak yolumuza. Bir yandan şeytan, diğer yandan nefsin saldıracak. İşte bu çetin savaş son nefese kadar devam edecek.

Bir gün cihat meydanında küffara karşı zafer kazanan Hz. Ali’nin (ra) içinden “yendik işte kafiri” diye bir düşünce geçer. Orada iki cihan sultanı efendimiz (sav) buyurur ki, “Ya Ali, senin asıl düşmanın nefsindir.” Bu kez başka bir cenk meydanında, zülfikarını boğazına dayadığı bir kafir, Hz. Ali’nin yüzüne tükürünce, Hz. Ali onu öldürmekten vazgeçer ve der ki, “ben, kılıcımı Hakk’ın rızası için kullanırım. Eğer seni yüzüme tükürdüğün için öldürseydim bunu nefsim için yapmış olurdum.”

İşte cihadın büyüğü, işte gerçek kahraman. Ehlullah der ki, nefs yedi başlı bir ejderhadır. Sen onu ıslah etmezsen o seni teslim alır, katar önüne, o günahtan bu günaha sürükler durur. Nefs dediğin güvenilmez bir hilekârdır, en büyük düşmandır bize. O zaman düşman ile mücadele etmek gerekir.

"Aşk ve muhabbet ehli nice Allah dostlarının hikmet dolu eserlerini aciz bir dille istifadenize sunmak, mânâ ummanına dalıp gönüllerimize bu deryadan damlalar bırakabilmektir derdimiz. Derdimize ortak olanlar buyursun." “AŞK OLSUN”

"Eğer göğün yedi kat üstüne çıkmaksa niyetin, 'AŞK'tan güzel merdiven bulamazsın. Eğer 'AŞK'ı bulmaksa niyetin, aramadan duramazsın...

Daha Fazla Göster
0 Yorumlar sort Göre Sırala

Bir Sonraki